Strona Główna ˇ Ciekawostki medyczne ˇ Dowcipy o niewidomych ˇ PROMOCJE ˇ KontaktPoniedziałek, Styczeń 18, 2021
Nawigacja
Strona Główna
O mnie
Rodzaje masażu
Drenaż limfatyczny
Rys historyczny
Szukaj
Kinesiotaping
Ciekawostki medyczne
Dowcipy o niewidomych
Cennik
Galeria
Ostatnie Artykuły
Aktywne życie także ...
Nadwaga przed 50. ro...
Psy potrafią wywęszy...
Pionierska próba ter...
Eksperci odradzają r...
Szybki kontakt
PUWO Wojciech Puchacz
ul. Wyszyńskiego 10
Zielona Góra
Tel 603 595 593

meil puwo@10g.pl

Moje oferty na OLX.pl

Jeśli lubisz czytać koniecznie zajrzyj na moje oferty na OLX.pl (dawniej Tablica.pl)

Od stycznia lekarz rodzinny może więcej
NFZ Od stycznia 2015 r., m.in. w związku z wejściem w życie pakietu onkologicznego, zwiększą się kompetencje lekarzy rodzinnych. W ramach POZ wykonywana będzie większa liczba badań, m.in. niektóre USG, spirometria, kolonoskopia czy gastroskopia.

W związku z nowymi zadaniami, jakie mają realizować lekarze rodzinni od stycznia, wynikającymi m.in. z poszerzonego katalogu badań wykonywanych w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), resort zdrowia zaproponował zmianę zasad finansowania podstawowej opieki zdrowotnej.

Z początkiem 2015 roku stawka kapitacyjna lekarza POZ (za jednego pacjenta, który jest do niego zapisany), wzrośnie o 40 złotych - z 96 zł obecnie do 136,80 zł. Finansowanie POZ ma wzrosnąć o prawie 1,2 mld zł - do poziomu 6,2 mld zł.

Jak podkreślają Ministerstwo Zdrowia (MZ) i Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), w celu premiowania jakości udzielanych świadczeń, wysokość stawki kapitacyjnej uzależniono od tego, czy lekarze będą szczegółowo informować NFZ o badaniach diagnostycznych wykonanych u konkretnego pacjenta (z uwzględnieniem nr PESEL). Od 1 lipca 2015 r. dla lekarzy POZ, którzy będą prowadzić taką sprawozdawczość, zostanie wprowadzona wyższa stawka - 140,04 zł.

Ma to dotyczyć takich badań, jak spirometria oraz USG tarczycy, piersi, węzłów chłonnych i moszny.

Z kolei od 1 października dla tych lekarzy, u których liczba wykonywanych badań przekroczy wskaźnik, który zostanie określony przez prezesa NFZ, będzie wprowadzona kolejna stawka - 144 zł.

USG i badania endoskopowe

Poprawie jakości opieki sprawowanej przez lekarzy POZ nad pacjentami służyć ma też zrównanie zasad finansowania świadczeń osób z różnymi schorzeniami przewlekłymi. W tym celu mają zostać zniesione mnożniki stawki kapitacyjnej za pacjentów z cukrzycą i chorobami układu krążenia (dotąd stawka za ich świadczenia była potrójna).

Od stycznia jedynymi mnożnikami mają być te ze względu na wiek. Stawka będzie podwójna w przypadku dzieci do 6 lat i osób powyżej 65. roku życia. Mnożnik za pacjentów w wieku 7-19 lat wyniesie 1,2, zaś za tych w grupie wiekowej 40-65 lat - 1,1.

Za podopiecznego DPS lub placówki socjalizacyjnej, interwencyjnej czy resocjalizacyjnej - zadeklarowanego do lekarza - stawka będzie mnożona razy 2,5.

W poszerzonym katalogu badań, które po Nowym Roku mają być wykonywane w POZ, znalazły się m.in.: EKG w spoczynku, USG tarczycy, ślinianek, nerek, pęcherza moczowego brzucha i węzłów chłonnych, a także piersi i moszny. Lekarz POZ będzie też mógł kierować na badania endoskopowe - gastroskopię i kolonoskopię.

Wynagrodzenie za "czujność onkologiczną"

Od Nowego Roku lekarz POZ posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej lub odbywający w tej dziedzinie szkolenie specjalizacyjne lub też posiadający specjalizację I lub II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej będzie mógł wystawić pacjentowi kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego. Karta będzie mogła być wystawiona w przypadku podejrzenia nowotworu złośliwego - z wyłączeniem nowotworów skóry innych niż czerniak.

Wycena porady lekarza POZ, związanej z wydaniem tzw. zielonej karty, będzie uzależniona od osiągniętego uśrednionego wskaźnika rozpoznawania nowotworów. Pierwszy raz taki wskaźnik będzie wyliczony po zdiagnozowaniu 30 pacjentów z kartą. Do tego czasu lekarz za wystawienie karty otrzyma 50 zł.

Po wyliczeniu wskaźnika, dla placówki POZ, w której lekarze wykazali się wysokim poziomem zachowania czujności onkologicznej (1 wykryty nowotwór na 5 wydanych kart), wartość porady, w trakcie której wystawiono kartę, będzie wyceniona na 107 zł za każdego pacjenta. Przy niższych wskaźnikach wykrywalności raka, stawki dla lekarzy będą niższe (64 lub 50 zł). Dla placówek, w których lekarze osiągnęli wskaźnik na minimalnym poziomie (1 wykryty nowotwór na 15 wydanych kart), wycena porady zostanie obniżona do około 20 zł.

Czy gabinety będą zamknięte?

W związku z brakiem porozumienia między resortem zdrowia a Porozumieniem Zielonogórskim (PZ), część gabinetów lekarzy POZ będzie po 1 stycznia zamknięta. Według szacunków PZ, w skali kraju może być ich nawet połowa. Najwięcej w województwie lubuskim, gdzie do PZ należy 90 proc. placówek POZ.

Szykując się na taką możliwość resort zdrowia opracował plan "B". Zakłada on, że pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej będą przyjmować izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe, a także nocna i świąteczna pomoc lekarska. NFZ zapłaci świadczeniodawcom za taką wizytę 45 zł.

MZ przypomina też, że pacjent, któremu jego lekarz rodzinny odmówił przyjęcia, może go zmienić - każdy ma prawo do takiej zmiany trzykrotnie w ciągu roku. Zmiana taka nie wiążę się z żadnymi kosztami.

Źródło: PAP
Polecamy
Kalendarium
trwa inicjalizacja, prosze czekac...Content marketing


Życzymy wszystkiego najlepszego
1% dla ATUT NYSA

Losowy dowcip NA OSTRO


Copyright © PUWO Wojciech Puchacz 2014-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu