Strona Główna ˇ Ciekawostki medyczne ˇ Dowcipy o niewidomych ˇ PROMOCJE ˇ KontaktNiedziela, Maj 16, 2021
Nawigacja
Strona Główna
O mnie
Rodzaje masażu
Drenaż limfatyczny
Rys historyczny
Szukaj
Kinesiotaping
Ciekawostki medyczne
Dowcipy o niewidomych
Cennik
Galeria
Ostatnie Artykuły
Aktywne życie także ...
Nadwaga przed 50. ro...
Psy potrafią wywęszy...
Pionierska próba ter...
Eksperci odradzają r...
Szybki kontakt
PUWO Wojciech Puchacz
ul. Wyszyńskiego 10
Zielona Góra
Tel 603 595 593

meil puwo@10g.pl

Moje oferty na OLX.pl

Jeśli lubisz czytać koniecznie zajrzyj na moje oferty na OLX.pl (dawniej Tablica.pl)

Eksperci odradzają regularne picie napojów ze słodzikami
Zamiast napojów dietetycznych z dodatkiem słodzików, lepiej pić wodę, nawet gazowaną lub aromatyzowaną, ale bez cukru – rekomendują specjaliści z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego na łamach pisma „Circulation”.

Autorzy tego stanowiska – grupa ekspertów w dziedzinie odżywiania, lekarzy oraz naukowców – odradza regularne, długotrwałe spożywanie napojów dietetycznych, zwłaszcza przez dzieci.


Opis zdjęcia - niebieska butelka na białym tle

Dowody naukowe słabe, ale...

Specjaliści przez dwa lata analizowali różne prace naukowe na temat wpływu na zdrowie napojów, w których cukier zastąpiono niskokalorycznymi słodzikami. Badania dotyczyły m.in. wpływu tych produktów na ryzyko przybierania na wadze, ryzyko demencji, udaru mózgu i innych problemów zdrowotnych.

Na tej podstawie eksperci ocenili, że dowody naukowe są wciąż zbyt słabe i niejednoznaczne, aby można było wyciągnąć definitywne wnioski na temat zdrowotnych efektów picia napojów dietetycznych.

Przewodnicząca grupy ekspertów, prof. Rachel K. Johnson, specjalistka w dziedzinie odżywiania z University of Vermont (USA), podkreśliła, że obecnie nie ma na ten temat zbyt dużo literatury naukowej – ani badań obserwacyjnych, ani klinicznych.

- Opierając się na tych dowodach, które są obecnie dostępne, wydaliśmy najlepsze rekomendacje, jakie mogliśmy – podkreśliła.

- Wiele słyszeliśmy o potencjalnie szkodliwym działaniu niskokalorycznych substancji słodzących, ale w większości są to spekulacje. My musimy się posługiwać wiarygodnymi danymi. Najlepszą radą, jaką możemy dać teraz, jest zmniejszenie konsumpcji tych napojów i unikanie ich nadmiernego spożycia – dodała wiceprzewodnicząca grupy ekspertów Alice H. Lichtenstein, dyrektor Cardiovascular Nutrition Laboratory na Tufts University w Bostonie.

Są wyjątki

Eksperci zwrócili uwagę, że wiele osób pije napoje dietetyczne, aby zmniejszyć spożycie napojów słodzonych cukrem (albo syropem glukozowo-fruktozowym), ponieważ nie są w stanie przestawić się całkowicie na wodę.

„To podejście może być częściowo pomocne – przynajmniej początkowo – u osób, które są przyzwyczajone do napojów o słodkim smaku i dla których woda jest mniej atrakcyjną opcją” – napisali. Zaznaczyli jednak, że bardzo ważne jest stopniowe zmniejszanie spożycia napojów dietetycznych.

- Dyskutowaliśmy też nad tym, czy u dzieci z otyłością, które piją regularnie napoje słodzone cukrem, dobrze jest zastąpić je napojami dietetycznymi – skomentował współautor pracy dr Frank Hu z Harvard University.

Eksperci zgodzili się, że przez krótki czas – aby kontrolować masę ciała – można to zaakceptować. Z pewnością nie jest to jednak najlepszy wybór, ponieważ wszyscy wiemy, że są zdrowsze opcje, takie jak np. woda, podkreślił dr Hu.

Specjaliści zaznaczyli, że jest jeden wyjątek – populacja dzieci chorych na cukrzycę. Te dzieci, które mają zbilansowaną dietę i ściśle monitorują swój poziom glukozy we krwi, mogą zastępować napoje słodzone cukrem tymi, które są słodzone niskokalorycznymi słodzikami.

Cukier nie zawsze krzepi

W USA w ostatnich latach odnotowano spadek konsumpcji zarówno napojów słodzonych tradycyjnie, jak i substancjami niskokalorycznymi. W 2006 r. dorośli wypijali tam ok. 170 ml napojów dietetycznych dziennie, podczas gry w 2014 r. już 85 ml. Jeśli chodzi o napoje słodzone cukrem, to w 2000 r. dorośli w USA wypijali ich średnio pół litra dziennie, natomiast w 2014 r. blisko o połowę mniej. Podobny spadek odnotowano w przypadku dzieci.

W 2016 r. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne wydało pierwsze naukowe stanowisko przestrzegające przez spożywaniem napojów słodzonych cukrem przez dzieci. Eksperci wskazali w nim, że nie powinny one wypijać więcej niż 250 ml takich napojów tygodniowo.

Autor: PAP, fot. Nathan Bauer/Freeimages.com
Polecamy
Kalendarium
trwa inicjalizacja, prosze czekac...Content marketing


Życzymy wszystkiego najlepszego
1% dla ATUT NYSA

Losowy dowcip NA OSTRO


Copyright © PUWO Wojciech Puchacz 2014-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu