Strona Główna ˇ Ciekawostki medyczne ˇ Dowcipy o niewidomych ˇ PROMOCJE ˇ KontaktNiedziela, Maj 16, 2021
Nawigacja
Strona Główna
O mnie
Rodzaje masażu
Drenaż limfatyczny
Rys historyczny
Szukaj
Kinesiotaping
Ciekawostki medyczne
Dowcipy o niewidomych
Cennik
Galeria
Ostatnie Artykuły
Aktywne życie także ...
Nadwaga przed 50. ro...
Psy potrafią wywęszy...
Pionierska próba ter...
Eksperci odradzają r...
Szybki kontakt
PUWO Wojciech Puchacz
ul. Wyszyńskiego 10
Zielona Góra
Tel 603 595 593

meil puwo@10g.pl

Moje oferty na OLX.pl

Jeśli lubisz czytać koniecznie zajrzyj na moje oferty na OLX.pl (dawniej Tablica.pl)

Nadwaga przed 50. rokiem życia zwiększa ryzyko śmierci z powodu raka trzustki
Nadwaga i otyłość przed 50. rokiem życia jest silniej związana z ryzykiem zgonu z powodu raka trzustki niż nadmierna masa ciała w późniejszym wieku – wynika z badania zaprezentowanego podczas corocznej konferencji American Association for Cancer Research w Atlancie.


Opis zdjęcia - Na zdjęciu przezroczysta waga, na której leży miara do mierzenia obwodu pasa w kolorze niebieskim.

Rak trzustki jest stosunkowo rzadką chorobą – stanowi około 3 proc. wszystkich przypadków raka. Jest to jednak niezwykle śmiercionośny rodzaj nowotworu. Pięcioletni wskaźnik przeżywalności wynosi dla niego zaledwie 8,5 proc. W Stanach Zjednoczonych rak ten jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów, zaraz po raku płuc i raku jelita grubego. Szacuje się, że tylko w tym jednym kraju w 2019 roku spowoduje on około 46 tys. zgonów.

- Tymczasem zapadalność na raka trzustki stale wzrasta od początku XXI wieku – mówi dr Eric J. Jacobs z Epidemiology Research przy American Cancer Society w Atlancie, główny autor badania.

- Byliśmy zaskoczeni tym wzrostem, ponieważ wskaźniki palenia papierosów – główny czynnik ryzyka dla tej choroby – zmniejsza się.

- Jednym z tropów jest dynamicznie zwiększająca się waga populacji amerykańskiej – kontynuuje naukowiec. - Jednak wcześniejsze badania wykazały, że nadmierna masa ciała jest związana tylko ze stosunkowo niewielkim wzrostem ryzyka raka trzustki, co nie wystarcza, aby w pełni wyjaśnić obserwowany w ostatnich latach wzrost wskaźników dla tego nowotworu.

Jacobs wraz ze swoim zespołem postanowił rozwikłać tę zagadkę. Szybko okazało się, że większość dotychczasowych badań dotyczących związku pomiędzy masą ciała a rakiem trzustki opierała się na pomiarach wagi u osób starszych. Dlatego teraz naukowcy chcieli ustalić, czy nadmierna waga mierzona w wieku dorosłym, lecz nieco młodszym, może być silniej związana z ryzykiem raka trzustki niż waga mierzona u starszych ludzi.

Przebadano 950 tys. Amerykanów

Autorzy publikacji przeanalizowali dane zebrane od prawie 950 tys. amerykańskich dorosłych (w wieku 30-80 lat, bez raka) zarejestrowanych w ogólnokrajowym badaniu II American Cancer Society. Badanie to rozpoczęło się w 1982 roku i śledziło losy uczestników do 2014 roku. Na początku wszyscy uczestnicy zgłaszali swoją wagę i wzrost, na podstawie czego specjaliści obliczali ich wskaźniki masy ciała (BMI).

Przez cały okres obserwacji 8354 uczestników zmarło z powodu raka trzustki. Zgodnie z oczekiwaniami naukowców, wyższe BMI wiązało się ze zwiększonym ryzykiem zgonu z powodu tego nowotworu, ale wzrost ryzyka był najwyższy dla BMI ocenianego u młodszych uczestników.

Wzrost BMI o pięć jednostek, czyli przyrost wagi o ok. 14,5 kg dla osoby o wzroście 170 cm, był związany z 25-proc. wzrostem ryzyka raka u tych, którzy w momencie pomiaru mieli 30-49 lat, 19-proc wzrostem ryzyka u osób ocenianych między 50 a 59, 14-proc. wzrostem ryzyka w grupie 60-69 lat i 13-proc. - u osób z przedziału 70-89 lat.

Zdaniem Jacobsa, wyniki te wskazują, że nadmierna masa ciała może zwiększać ryzyko zgonu z powodu raka trzustki znacznie bardziej niż sądzono do tej pory. Co więcej – ostatnie pokolenia wkraczają we wczesny wiek średni ze znacznie wyższą wagą niż poprzednie generacje.

- Dlatego szacujemy, że 28 proc. zgonów z powodu raka trzustki u Amerykanów urodzonych w latach 1970-1974 będzie przypisywanych nadmiernej masie ciała, podczas gdy dla osób urodzony w latach 30. ubiegłego wieku było to tylko 15 proc. – mówi.

- Nasze wyniki zdecydowanie sugerują, że aby zatrzymać i ostatecznie odwrócić niedawny wzrost wskaźników zapadalności na raka trzustki, trzeba skupić się przede wszystkim na zapobieganiu nadmiernemu przyrostowi masy ciała u dzieci i młodych dorosłych. Zresztą oprócz raka trzustki pomoże to zapobiec także wielu innym chorobom – podsumowuje autor badania.

Autor: PAP, fot. pixabay.com
Polecamy
Kalendarium
trwa inicjalizacja, prosze czekac...Content marketing


Życzymy wszystkiego najlepszego
1% dla ATUT NYSA

Losowy dowcip NA OSTRO


Copyright © PUWO Wojciech Puchacz 2014-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu